Dôležitou a často spomínanou témou v súvislosti s existenciou a fungovaním samospráv sú okresané finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu určené na plnenie základných funkcií miest a obcí na Slovensku. Je preto logické, že samosprávy prijímajú rôzne opatrenia, ako tieto výpadky eliminovať. Niekedy treba začať aj od zdanlivo malých položiek, ktoré v konečnom súčte môžu na konci sledovaného obdobia znamenať pomerne zaujímavú úsporu. Poslanec Drozd nás vo svojom príspevku v najnovších Bojnických zvestiach informuje o služobnej ceste našich poslancov a primátora do družobného mesta Rosta v Taliansku. Predpokladali by sme, že podobný problém existuje aj v iných štátoch a že naši zástupcovia sa budú spolu so svojimi zahraničnými kolegami, okrem iných tém, venovať aj tejto dôležitej otázke.
Z príspevku pána poslanca Drozda sa dozvedáme, že aj v minulosti prebiehali podobné návštevy družobných miest a že on POSTRÁDAL informácie o tom, čo nám tieto návštevy priniesli, ktoré konkrétne činnosti a fungujúce inšpirácie sme boli schopní preniesť a aplikovať pri chode nášho mesta. Budeme veľmi pozorne sledovať, aké myšlienky a inšpirácie nadobudnuté z tejto služobnej cesty aplikuje v našom meste pán Drozd. Ak teda POSTRÁDAL takéto informácie, pravdepodobne v minulosti nečítal Bojnické zvesti. Ako príklad môžeme uviesť podrobný príspevok o služobnej ceste do mesta Jeseník, počas ktorej sa zástupcovia samosprávy podrobne oboznámili so spôsobom získavania európskych zdrojov a s fungovaním Centra sociálnych služieb Jeseník.
Z príspevku pána poslanca sa ďalej dozvedáme, že v Roste boli aj zástupcovia nášho druhého družobného mesta Bad Krozingen. Z kontextu príspevku vyplýva, že jednou z hlavných tém rozhovorov bolo, ako pán poslanec píše, vystupovanie občanov na mestských zastupiteľstvách. Drozdovi je ľúto, že na našich MsZ chýbajú angažovaní spoluobčania, schopní slušne pomenovať svoj problém a navrhnúť konštruktívne riešenia. Ak bolo potrebné prejednávať na stretnutí partnerských miest vystupovanie našich občanov a iné problémy našu samosprávu netrápia, tak potom môžeme byť všetci spokojní – čo poviete? Na margo napísaného je na mieste upozorniť pána poslanca, že na MsZ chodia obyvatelia, ktorých schopnosť vyjadriť svoju myšlienku je na rôznej úrovni. Podstatný je fakt, že ak by boli spokojní s činnosťou volených zástupcov, tak tam ani neprídu. Preto uvedené argumenty možno považovať za dehonestujúce voči voličom všeobecne. Ideálne by asi bolo, keby sa verejnosť o nič nezaujímala, prípadne by mohla iba chváliť počiny vedenia mesta…
Vráťme sa však k téme – financie.
Naši volení zástupcovia absolvovali služobnú cestu do Rosty letecky. Za týmto účelom si objednali odvoz taxislužbou, konkrétne 9-miestnym vozidlom, ktoré ich odviezlo do Bratislavy a následne z Viedne späť do Bojníc. Cena dopravy bola 315,50 eura. Pýtame sa, prečo nebolo využité 9-miestne vozidlo, ktoré je v majetku Kultúrneho centra Bojnice? Prečo táto otázka? Ak uvážime vzdialenosť do Bratislavy, ktorá je na letisko odhadom 180 km, tak aj so spiatočnou cestou ide o 360 km. Vzdialenosť Bojnice – letisko Viedeň, tam a späť 500 km. Celkovo 860 km. Pri odhadovanej spotrebe vozidla 9 l/100 km a cene PHM 1,5 eur/liter by bol predpokladaný náklad po zaokrúhlení 116 eur. Ak pripočítame cenu 10-dňovej diaľničnej známky na Slovensku a v Rakúsku, ide o poplatok cca 26 eur. Celkový náklad na takúto služobnú cestu po zaokrúhlení je teda 142 eur. Celková orientačná úspora je 172 eur.
Dňa 17.11.2024 si mesto opätovne objednalo odvoz na letisko, tentokrát z Bojníc do Budapešti a 19.11.2024 z Budapešti do Bojníc. Cena bola 260 eur. Ak by pán primátor využil služobné vozidlo mesta a cestoval ním, náklad by bol orientačne: Bojnice – Budapešť a späť 480 km. Poplatok za parkovné cca 40 eur. Orientačná spotreba osobného vozidla 7 l/100 km, cena PHM 1,6 eur/liter. Celkový náklad po zaokrúhlení je teda 95 eur. Celková orientačná úspora je 165 eur.
Na uvedených príkladoch vidíme, že na dvoch služobných cestách bolo možné znížiť náklady a ušetriť tak 337 eur. Pre niekoho málo, no na takej triviálnej záležitosti celkom zaujímavá suma, čo poviete? Otázka znie, vie vedenie mesta o tom, že jedna z príspevkových organizácií vlastní 9-miestne vozidlo? Ak chce vedenie nariekať, že má málo finančných zdrojov, tak v prvom rade treba začať na drobnostiach a od seba, platy nevynímajúc… Možno by sa na medzinárodných stretnutiach mali viac venovať ekonomike a finančným zdrojom samospráv, a nie vystupovaniu obyvateľov. Je predsa potrebné, aby sa obyvatelia aktívne zaujímali o dianie v ich meste, tobôž ak upozorňujú na pochybenia podložené pádnymi argumentami.