Centrum obce alebo mesta je v očiach obyvateľa, ale aj návštevníka verejným priestorom, ktorý vníma osobitne veľmi intenzívne a citlivo. Obzvlášť v prípade, ak ide o centrum historického mesta, ako je to v prípade Bojníc. Asi každý z nás, ktorí si už niečo pamätáme, vieme, ako to bolo v minulosti, keď centrum zdobilo mnoho pestrofarebných záhonov lemujúcich celú dĺžku bojnického námestíčka, ktoré boli súčasťou parku pod lipovou alejou.
Doba sa však mení a s tým súvisí aj meniaci sa názor na vzhľad verejného priestoru a jeho architektúru. To, čo sa páčilo v minulosti, sa postupne stáva neestetické a nemoderné, priam zastaralé. V minulosti sa tak udialo aj v meste Bojnice, keď z dôvodu rozsiahlych rozkopávok pri rekonštrukcii infraštruktúry došlo k nezvratnému poškodeniu architektúry centrálnej časti. V prvej etape bývalé vedenie mesta začalo s rekonštrukciou severnej časti Hurbanovho námestia, ktorá bola aj úspešne ukončená. Jej výsledkom bolo vytvorenie širokej promenády s vylúčením dopravy. Autor architektonického riešenia Ing. arch. Letovanec veľmi citlivo do svojho návrhu zapracoval dostatok zelene, ktorá je tak typickým prvkom centra mesta Bojnice. Pri realizácii tejto časti projektu nikoho ani nenapadlo, že by tieto prvky boli nahradené, prípadne vynechané, čo pri kolaudácii ocenil aj sám autor projektu.
Po nástupe súčasného vedenia mesta na čele s primátorom Smatanom nebolo v našom meste nikoho, kto by sa nepotešil informácii o pokračovaní rekonštrukcie námestia, tentokrát jeho južnej časti. Pristúpiť k tomuto kroku v minulosti nebolo možné napriek tomu, že na účte mesta sa nachádzali finančné zdroje na to určené, nakoľko bolo potrebné počkať na výmenu plynových, vodovodných a kanalizačných rozvodov. Súčasné vedenie mesta pompézne oznámilo, že sa ide pustiť do tohto procesu, ktorý logicky mal nadväzovať na už spomínanú prvú etapu v zmysle architektonického návrhu Ing. arch. Letovanca. Úspešnej realizácii nič nestálo v ceste, nakoľko v minulosti boli vydané všetky platné stavebné povolenia.
Po výbere zhotoviteľa a zahájení rekonštrukčných prác zostala laická, ale aj odborná verejnosť prekvapená. Pýtate sa z akého dôvodu? Pretože úspešnou sa stala firma, ktorej majiteľ mal údajne osobný vzťah a spoločnú záľubu s primátorom Smatanom – golf, ale aj to, že práce od začiatku realizácie začali byť takpovediac chaotické a nezodpovedali tomu, čo bolo verejnosti odprezentované. Všetci si dobre pamätáme, ako členovia tímu Plán Bojnice dali vo volebnej kampani verejnosti prísľub rekonštrukcie námestia plnej zelene a kvetinových záhonov, v súlade s platným projektom z roku 2009. Garantom týchto prác bol krajinný a záhradný architekt Ing. Michal Štrba, ktorý bol Smatanom predstavený ako odborník (ako všetci členovia PB) s bohatými skúsenosťami. Počas realizácie rekonštrukcie bolo na možné pochybenia niekoľkokrát upozornené vedenie mesta. Donekonečna však z ich úst zaznievala veta, že všetko je v poriadku a verejnosť sa nemá obávať o výsledok a nechať tento proces na nich. Na MsZ Bojnice konanom dokonca Píšová uviedla, že tento projekt zastreší ona samotná a za jeho realizáciu bude plne zodpovedná.
K uvedenej informácii je nutné podotknúť, že približne od leta 2024 bola samospráva mesta niekoľkokrát informovaná o skutočnosti, že realizácia rekonštrukcie prebieha v rozpore s platným projektom a povoleniami. Žiaden argument však nebol zohľadnený, dokonca boli odmietnuté aj výhrady autora architektonického návrhu Ing. arch. Letovanca. Tento bol vedením mesta z dôvodu zmien pri realizácii dodatočne požiadaný o súhlas so zmenou architektonického riešenia, čo rázne odmietol. Práve naopak, osobne vycestoval do Bojníc, zistil skutkový stav, tento zdokumentoval a dňa 5.8.2024 písomne vedenie mesta Bojnice upozornil na mnohé pochybenia. Tieto aj napriek tomu neboli akceptované a v pozmenenej realizácii sa naďalej pokračovalo. Vedenie mesta totižto nezohľadnilo ani argumenty spoločnosti Projekt tím, s.r.o Banská Bystrica zo dňa 22.7.2024, ktorá je spracovateľom kompletnej projektovej dokumentácie rekonštrukcie námestia.
V uvedenom stanovisku spoločnosť uvádza, že nie je ochotná akceptovať realizačné zmeny svojvoľne vykonané pri realizácii prác a nakoľko sa nevie s nimi stotožniť, odmieta s nimi súhlasiť a prevziať zodpovednosť za úkony, ktoré s ňou neboli odkonzultované a schválené. Priam zábavne v kontexte faktov vyznieva skutočnosť, že pri prvých odhaleniach pochybení sa bez udania akýchkoľvek dôvodov vzdal svojho poslaneckého mandátu dlhoročný predseda stavebnej komisie a poslanec mesta Michal Lekýr.
Natíska sa otázka, kto je za vzniknutú situáciu zodpovedný? Akým spôsobom prebiehal stavebný dohľad, ak zodpovedná osoba bola za svoju činnosť riadne zaplatená? Ako konalo Oddelenie stavebného poriadku mesta Bojnice, kde je vedúcim sám Smatana? Ako to Píšová celé riadila, k čomu sa verejne zaviazala? Čo robili členovia stavebnej komisie? Podľa akej projektovej dokumentácie sa postupovalo, ak schválená nebola dodržaná? Aká platná projektová dokumentácia jestvovala v čase prebratia diela? Kto na ňu vydal platné povolenia? Ako mohlo mesto uhradiť finančné prostriedky, ak došlo k realizácii úplne iného diela ako toho, ktoré bolo schválené poslancami? Ako vo veci konal kontrolór mesta?
V otázkach by sme mohli pokračovať. Podstatné je to, že týmito krokmi bol podstatne ovplyvnený proces tvorby verejného priestoru, ktorým námestie mesta je. Cieľom bolo nadviazať na už zrealizovanú prvú etapu a vytvoriť tak ucelený architektonický prvok. Poviete si hlavne, že už to je hotové. Tu však nejde o opravu obyčajného chodníka v intraviláne mesta. Uvedomme si, že takýmito krokmi sa mení vzhľad centrálnej časti historického mesta Bojnice na dlhé desaťročia.
Vo výpočte pravdepodobných pochybení nechceme a ani nemôžeme pokračovať z dvoch dôvodov. Prvým je ten, že sa jedná o odbornú a pomerne zložitú problematiku. Druhým dôvodom je rozsiahlosť predpokladaných porušených povinností pri realizácii, ktoré máme k dispozícii. Aby nešlo len o náš názor a z dôvodu objektivity, vám sprístupníme oficiálne tvrdenia autora projektu, ktorý Smatanu a celý poslanecký zbor písomne v dostatočnom časovom predstihu informoval, ako aj stanovisko spoločnosti Projekt tím, s.r.o. Banská Bystrica. Či sa tieto písomnosti dostali od primátora k poslancom, nevedno. Dôležitou skutočnosťou je však to, že vedenie mesta sa v súčasnej dobe snaží o očistenie svojej pochybnej činnosti, o čom svedčí postupnosť ich krokov vedúca k následnej legalizácii tohto diela.
Podľa tvrdení vedenia mesta k oficiálnemu prevzatiu diela došlo 30. novembra 2024. V tomto kontexte je zaujímavá skutočnosť, že Bojnické zvesti, okresné periodikum MY Horná Nitra, RTV Prievidza ani STV na túto z architektonického a spoločenského pohľadu významnú skutočnosť v živote mesta nijako nezareagovali. Primátor nestrihal slávnostnú pásku, veď pred koncom kalendárneho roka išlo o významnú udalosť v živote mesta a jeho obyvateľov. Zaujímavo vyznieva skutočnosť, že kým Píšová ako poslankyňa v minulosti odmietala finančne podporovať činnosť RTV Prievidza, ktorej je mesto Bojnice spolumajiteľom, teraz jej kladné vytváranie obrazu o vedení mesta prostredníctvom televízie vyhovuje, čo potvrdila aj súhlasným stanoviskom k financovaniu činnosti uvedenej televízie. Námestie momentálne nie je pre vedenie mesta téma, ktorá by bola hodná propagácie.
Smatana nás pri každej možnej príležitosti presviedča, ako mu záleží na dodržiavaní zákonov a iných právnych noriem. Ako nebude akceptovať klientelizmus a chce načúvať názorom svojho okolia. Opak sa však stáva skutočnosťou a iný ako jeho názor sa stáva neprípustný.
Ďakujeme za váš čas pri čítaní tohto článku a teší nás, že sa zaujímate o život v našom meste! Svoj názor môžete vyjadriť osobne na najbližšom MsZ Bojnice, ktoré je plánované na 27. februára 2025.
Stanovisko Ing. arch. Letovanca k pochybeniam pri realizácii diela.
REKONŠTRUKCIA CHODNÍKA A VO NA JUŽNEJ STRANE HURBANOVHO NÁMESTIA V BOJNICIACH
VYJADRENIE
Na základe krátkej obhliadky stavby „Rekonštrukcia chodníka a VO na Hurbanovom námestí“ dňa 26.7.2024 konštatujeme nasledovné skutočnosti :
1. Stavba „Rekonštrukcia chodníka a VO na južnej strane Hurbanovho námestia“, ktorá je tesne pred dokončením neprebieha v súlade so schválenou projektovou dokumentáciou, realizuje sa tak v rozpore s právoplatným stavebným povolením.
2. V rámci rekonštrukcie nie sú zachované a zrealizované ostrovčeky s okrasnou zeleňou. Tento zásah do obrazu námestia je necitlivý, zvlášť s ohľadom na skutočnosť, že Hurbanovo námestie sa nachádza v ochrannom pásme NKP Bojnický zámok s charakteristickými a vzácnymi priehľadmi na zámok.
3. Nie sú zrealizované miesta pre pohotovostné parkovanie majiteľov priľahlých nehnuteľností (10 PM) a parkovanie taxíkov (4 PM).
4. Nie je realizovaná bezbariérová úprava k priechodu pre chodcov pri knižnici.
5. Nie sú zrealizované bezbariérové vjazdy k dvorom.
6. Nie sú zrealizované bariérové obrubníky znemožňujúce vjazd automobilov na chodník.
7. Na oddelenie chodníka od komunikácie je použitý nevhodný – parkový obrubník s nedostatočnou výškou vzhľadom ku komunikácii, čo negatívne ovplyvní bezpečnosť pohybu chodcov. Predpokladáme, že došlo aj k zmene priečneho sklonu chodníka.
8. Zrealizovaná stavba chodníka neumožňuje následnú realizáciu navrhovaných prvkov na upokojenie dopravy – spomaľovací ostrovček so šikanou, 2x vyvýšené dopravné plochy na oboch stranách pred vjazdami na námestie.
9. Chodník a miestna komunikácia – Pálffyho ulička stavebne aj výškovo splývajú, nie je zrejme kde začína a končí komunikácia resp. chodník.
10. Betónová dlažba na chodníku je kladená dvoma spôsobmi, z ktorých ani jeden nerešpektuje kladenie zrealizované na zvyšku Hurbanovho námestia. Použitie dvoch spôsobov kladenia na jednom telese je nelogické a neestetické. Vytvára množstvo problematických a nežiaducich detailov v strednej časti chodníka i pri fasádach existujúcich objektov. Podĺžne špáry zvýrazňujú všetky nedostatky kladenia. Toto kladenie je v zásadnom rozpore s pôvodnou koncepciou, kde snahou riešenia bolo eliminovanie dĺžky priebežných špár na minimum.
11. Línia verejného osvetlenia je posunutá smerom ku komunikácii, nie sú dodržané odstupy medzi svietidlami. Na stožiaroch osvetlenia nie sú osadené žardiniéry. Priechody pre chodcov by mali byť nasvietené z oboch strán komunikácie.
12. Chodník a verejné osvetlenie nie sú zrealizované na celej dĺžke južnej strany námestia.
Stanovisko Projekt tím, s.r.o. Banská Bystrica k realizácii diela.
Stanovisko našej spoločnosti k dodanej informácii o začatí stavby „Rekonštrukcia Hurbanovho námestia, Bojnice“, časť chodníky + verejné osvetlenie, a k jej priebehu ohľadom vykonávaných zmien:
Naša spoločnosť spracovala pre mesto Bojnice projektovú dokumentáciu vyššie uvedenej stavby v stupni spracovania: projektová dokumentácia pre realizáciu stavby, v mesiaci 04/2009, pričom časť projektu (severná časť) bola realizovaná v zmysle predmetnej PD, a zostatková južná časť realizovaná nebola. V priebehu r. 2023 boli s mestom Bojnice vykonané pracovné stretnutia ohľadom zámeru realizácie južnej časti riešenej stavby, kde po vykonaných konzultáciách a oboznámení mesta Bojnice o potrebe realizácie nutnej aktualizácie zostatkovej časti projektovej dokumentácie na aktuálne platné predpisy a STN, boli dané rokovania ukončené a uzavreté s výsledkom, kde k následnej vzájomnej dohode k dnešnému dňu nedošlo.
Dňa 18.07.2024 sme boli Vami (mesto Bojnice) oboznámený o začatí realizácie prác s vykonaním realizačných zmien (podľa vyjadrenia mesta išlo o zmenu zelených plôch na chodníkoch navrhovaných v pôvodnom projekte za aktuálne realizovanú zámkovú dlažbu, ako aj o zníženie nivelety výšky chodníka k nivelete cesty a zmenu typu použitia obrubníkov voči projektovej dokumentácií).
Vzhľadom na to, že začatie prác, ako aj vykonávané zmeny počas realizácie prác, boli realizované mimo nášho vedomia, nami odovzdanej projektovej dokumentácie (04/2009), a akéhokoľvek upozornenia, resp. požiadavky o naše stanovisko k danej stavbe a plánovaných zmien, máme za to, že dané práce presahujú mimo spracovanú a odsúhlasenú projektovú dokumentáciu, čím z našej strany ako autorovi „neaktualizovanej“ projektovej dokumentácie nemôžeme a následne ani nebudeme môcť prebrať zodpovednosť za dané práce a ich zmeny, nakoľko podľa dodaných podkladov o navrhovaných, resp. vykonaných zmenách sa s danými prácami a ich zmenami nemôžeme stotožniť.
Aktuálne navrhovanú resp. realizovanú zmenu prác, ako aj koncepciu riešenia celkového návrhu voči pôvodnej a odsúhlasenej projektovej dokumentácie musí posúdiť príslušný stavebný úrad a tento rozhodnúť o ďalšom postupe vrámci legislatívnych možností pre danú stavbu.